Yaşasın Orgazm: Sıradışı Bir Orgazm Rehberi

20 September 2016 12:36  /  Kitaplar, Yaşasın Orgazm
Yaşasın Orgazm: Sıradışı Bir Orgazm Rehberi

Ela Deniz
Yaşasın Orgazm, Dorian Solot ve Marshall Miller
Amargi Dergi 13.03.2015

“Adına da Derler Seks!” sayısı için Yaşasın Orgazm: Kadınlar İçin Sıradışı Bir Orgazm Rehberi kitabından bahsetmemek olmaz! Çünkü bu çalışma kadın orgazmı konusunda en ayrıntılı ve açıklayıcı kaynaklardan biri ki böyle bir kaynağa – hele ki Türkçe – erişmek oldukça zor. ABD’de ülke çapında tanınan ve kadın orgazmı konusunda uzman seks eğitmenleri olan Dorian Solot ve Marshall Miller’ın hazırladıkları muazzam bir çalışma olan kitap Türkçe’ye Haziran 2014’te Deniz Aycan tarafından çevrilmiş ve Aganta Yayınevi’nden çıktı. Çevirisi de müthiş ve bu sayede bir çırpıda okunuyor. Yazarların kırk beş eyalette 2000’den fazla kadın, trans ve erkek üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmadan bilgiler de oldukça önemli. Pek çok katılımcının yorumunu okuyabilme şansı, yalnız olmadığımızı hissettirmesi ve hatta göstermesi açısından çok kıymetli.

Solot ve Miller kitabı, kadın orgazm uzmanları, yeni başlayanlar ve ikisi arasında kalanlar için yazdıklarını söylüyorlar ki tam da bu dengeyi sağladıklarını düşünüyorum. Evet, çoğumuz için orgazm ‘sorunlu’ konuya dönüşebiliyor. Pekçoklarımız için mesele ya partnerden kaynaklanıyor, ya bedenlerimize karşı mesafelerimizden ya da bizim kafamıza zorla örülen duvarlardan… Kimilerimiz için böyle bir sorun yok – ki o o zaman yaşasın orgazm! Farklı cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden insanlara, kadın cinselliği ile ilgilenen herkese hitap ediyor bu rehber. Seks yapan kadınların orgazma giden yolunu keyifle süslemek adına partnerlerine (erkekler için de bir bölüm var, lezbiyen partnerler için de) ve kadınlara tavsiyelere, yaygın bilinen yanlışlara, sormaya bile çekindiğimiz hatta kimi zaman arkadaşlardan bile sakladığımız cinsel pratiklerle ilgili sorulara ve sorunlara dair açıklamalara da yine bu kitapta erişebilirsiniz.

Her kadın kadar – belki biraz daha fazla – sekse ve orgazma kafa yoran, bu konularda yazılıp çizilenleri okuyup, internette bu konularda epey zaman harcayanlardan biri olarak benim için eşsiz bir kaynak oldu. Kafadaki duvarlar meselesini bir kenara bırakırsak, seksin pratiğine dair bilgi edinmek ve hatta bunu yaparken eğlenmek için faydalı bir araç denilebilir bu kitap için. Benim için kitabın böyle bir anlamı oldu. Ben okudum siz de okuyun diye de paylaşmak istedim. Bu kitabın en güzel yanı, yazarlarının söylediği gibi “bir tür cinsellik ansiklopedisi değil, kadınların cinsel hazzı üzerine” olması.

Kitap “Kim sevmez kadın orgazmını” kısmıyla başlıyor. Ardından top ten orgazm gerekçesi listesi ile – çünkü orgazm iyi hissettiriyor, bedava, yasal, stresi azaltıyor, kalori yakıyor, uyumanıza yardımcı oluyor, gerginliği alıyor, adet sancılarını ve baş ağrılarını alıyor, partneriniz olmasa bile yapabiliyorsunuz ve neden yapmayayım ki – devam ediyor. İçinde mastürbasyon, oral seks, kitaptaki çevirisiyle şaapmak, şaapmak ve daha şaapmak (cinsel ilişki ve kadın orgazmı), G noktası, vibratörler, oyuncaklar, piercingler, erkekler ve kadın orgazmı, anal seks, gururla gelmek (lezbiyen, biseksüel, transgender, queer straight ama maceracı orgazmlar) ve son olarak güvenli seks ve doğum kontrolü konularında hem detaylı ve bir o kadar da merak uyandırıcı bilgiler yer verilmiş, hem de araştırmaya katılanların yorumlarıyla zenginleştirilmiş. İlk defa orgazm olan bir kadının yorumu örneğin: “Orgazma ulaştığımda kalbim öylesine hızlı çarpıyordu ki kalp krizi falan geçiriyorum sandım, bir an durur gibi oldum. Bir süre sonra belki de kaygılanmamam gerektiğini düşündüm ve devam ettim. Kalp krizi olmadığı ortaya çıktı.”

Size kitabın içinden heteroseksüel kadınların deneyiminin vahametini gösteren sinir bozucu ama ne yazık ki gerçek olduğuna şaşırtmayacak ve araştırmada pek çok erkeğin anlattığı iki fıkra:

Soru: Kadının orgazm olup olmadığını nasıl anlarsın?
Cevap: Kimin umurunda?

Soru: Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Cevap: Çünkü erkekler ön sevişme taklidi yapar.

İşte bu kimin umurunda olduğu ve taklit meselesine de derinlemesine yer verilmiş. Erkeklerin umurunda olması gerektiğine dair inandırıcılığı sağlamaya çalışan bir kitap olmuş. Orgazm taklidi yapmak, erkeklerin ön sevişme ile imtihanı, lezbiyen seks sırları, orgazm ve queer seks, transgender deneyimleri, kadınların orgazm hikâyeleri ve daha neler neler…

Seks hakkında bilmediklerimizi (en azından benim için öyleydi) ya da yanlış bilinenleri okuyabilmek güzeldi. Örneğin orgazm ve boşalmanın aynı şey olmaması, G noktasının nasıl uyarılması gerektiği, orgazmın G noktası ile zorunlu bir bağı olmadığı ve erkeklerin de orgazm taklidi yapabildikleri! Sevişme için oldukça yaratıcı pozisyonlar detaylı olarak tarif edilmiş ve hatta çizimlerle desteklenmiş. Örneğin makaslama, kaşıklama, kaital hizalama (misyoner pozisyonun klitorisi daha fazla uyaran hali), masaüstü (kadının masanın kenarına kalçalarını yaklaştırması ve erkeğin ayakta olması)… Cinsel haz almak için epeyce zamanımızın olması gerektiğini bize özellikle hatırlatan kitap, hem mastürbasyonla hem de partnerle orgazma giden yol tavsiyeleri içeriyor. İlk orgazma giden beş adım:

  1. Tek başınıza başlayın.
  2. Vulvanızla arkadaş olun.
  3. Kendinize dokunurken deneysel olun, hemen hedefe ulaşmaya çalışmayın! (Doğrudan klitorisin ucuna, ucu yerine şaftına, sola-sağa, bir sağa bir sola, aşağı yukarı, daireler şeklinde, parmağınızla daireler çizerek klitorisin şaftına, tek parmakla, çift parmakla, pışpışlayarak, ovuşturarak, sıvazlayarak ve nazikçe çimdikleyerek, aklınıza gelen her şekilde!)
  4. Haftada birkaç kez dokunmaya devam edin. Yaşadığınız deneyimin keyfini çıkarın, asla pes etmeyin!
  5. Uyarılmanızı artıracak başka şeyler deneyin (Vajina kaslarını sıkmak, kalçaları oynatmak, fanteziler kullanmak).

Evet tekrar ediyorum kadınların orgazmını merak eden, kadınlarla ilişkilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap! Tanıtım bülteninden bir bölüm aktarmak sanırım sonuç için yeterince açık olacak:

“İster bininci orgazmınızı kutluyor olun,
ister ilk orgazmınızı arıyor olun,
ister bu konuda kız arkadaşınıza ya da eşinize moral veriyor olun,
hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz: Orgazmı seviyoruz!
Yakın bir arkadaşınızla bu konularda sohbet ettiğinizde nasıl eğleniyorsanız, Yaşasın Orgazm’ı okurken de öyle eğleneceksiniz. Üstelik bu kez arkadaşınız çoğu sorunun yanıtını biliyor:

Cinsel birleşmeyle orgazm olmanın yolları – ayrıca çoğu kadının neden bu yolla orgazm olamadığı,
G-noktasını bulma yolunda yönlendirmeler,
İlk orgazmınız için ayrıntılı öneriler,
Daha iyi oral seks için öneriler,
Çoklu orgazm dalgalarına dair tüyolar,
Kadın boşalmasına dair gerçekler,
Vibratörler, seks oyuncakları, piercingler ve daha başka pek çok konudaki sorularınıza yanıtlar,
Lezbiyen, biseksüel, queer kadınların orgazmlarına dair birinci ağızdan tanıklıklar,
Kadınlara haz vermenin yolları üstüne erkeklere yönelik bir bölüm,
ayrıca her bölümde partnerlere tüyolar.

Pek çok konuda olduğu gibi, cinsellik hakkında da konuşmama hastalığına tutulmuşuz. Tahminlerle, meraklarla, bildiklerimizle, bildiğimizi sandıklarımızla ve bilmediklerimizle, fikir bile yürütemediklerimizle birlikte yaşayıp gidiyor, görünmez sorunlarımızla biz de görünmez oluyoruz. Her şeyden önce kendimizi görmek için belki artık daha açık konuşmak gerekiyor.”

Yaşasın Orgazm