Kıvrımlar ve Kapılar

12 June 2016 11:23  /  Kitaplar, Yaşasın Orgazm
Kıvrımlar ve Kapılar

Derya Yağmur
Yaşasın Orgazm, Dorian Solot ve Marshall Miller
Kaos GL dergi, Ağustos 2014

Elimizde farklı bir kitap tutuyoruz. Kimilerinin satın almak isterken kitapçıya soramayacağı, mağazada gördüğünde eline alamayacağı, metroda vapurda gönül rahatlığıyla kapağını göstere göstere okuyamayacağı bir kitap. Ne yazık ki durum bu. Hâlâ kapağında Yaşasın Orgazm yazan bir kitabı okuyan ahlak yoksunu kötü kızlarız.

Orgazm olmak bir kadın için önemli bir konu. Ve önemli bir tabu. Bugün toplum genelinde kadınların bizzat orgazmın ne olduğunu nasıl olduğunu sorguladığını biliyoruz. Gizli kapaklı, içten içe, sessizce. Olmak, olmamak, olabilmek… Kadın mastürbasyonu, kadının bedenini tanıması, cinselliğin keşfi, ilginç denemeler, fantaziler, oyuncaklar, güvenli seks, ince seks tüyoları… bunlar ilgimizi çeken, özgürce konuştuğumuzda yadırgandığımız, eleştirildiğimiz konular. Her kapalı kapının ardında konuşulmayı bekleyen onca şey birikiyor böylelikle. Bu kapıların ardındakiler birilerini korkutuyor, saklanması birilerine hizmet ediyor, sahneye çıktıklarında birileri utanıyor, birileri çıplak kalıyor. Çıplak kalmak doğal bir şey oysa. Çıplakken bedeninizi görebilirsiniz. Memelerinizin yuvarlaklığını, göbeğinizin deliğinin biçimini, kollarınızın gövdenizin iki yanında nasıl sallandığını, vajinanızın şeklini inceleyebilir, kendinizi görmekle ilgili bir şeyler yapmış olabilirsiniz. Bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir aynanız vardır. Üstünüzdekileri çıkarmanız yeterlidir. Zihnin hiç erişmediğiniz, erişmek istemediğiniz kıvrımlarında gezinmek, kapalı kapıları açmak işte bu kadar kolay değil. Önce zihnin kıvrımlarında bekleyenler var. Anneniz, babanız, anneanneniz, alt komşu Ayla, ilkokul öğretmeniniz, okul müdürünüz, okuduklarınız, izledikleriniz, o kıvrımlarda bekleşiyorlar. Sonra, hadi diyelim, içeridekilerle helalleştiniz, kapıların önünde bekleyenler var. Ağzınızı açtığınız anda, Aa! diyorlar, ayıp, diyorlar. Gerisini anladınız. Kıvrımlar ve kapılar…

Aganta Kitap’ın yayımladığı Yaşasın Orgazm yalnızca yukarıda söz ettiğimiz nedenlerle insanın içini burabilir. Çünkü oldukça eğlenceli bir kitap. Tatlı ve cesur görseller, şakacı başlıklar, güncel film ve dizilerden alıntılar ve birinci ağızdan tanıklıklar dudağınıza bir gülümseme ve zihninizin gizli kalmış kıvrımlarına bir pencere konduruyor. Merakla ilerliyor, neyi ne kadar bildiğinizi kontrol ediyor, bilmediklerinizde zaman geçiriyor, belki deneyimlerinizi gözden geçiriyorsunuz. Yakın arkadaşınızla kıkırdayarak fısıldaşarak konuştuğunuz ve hatta belki konuşamadığınız pek çok konu bu kitapta yer alıyor.

Peki bu kitabı kim yazmış? (Freud’un vajinal orgazm teorisi hepimizi nasıl da ters köşeye yatırmıştı. Kime güveniyoruz?) ABD’de ülke çapında tanınan yazar çift, Dorian ve Mashall, kadın orgazmı konusunda seks eğitmenleri. Son sekiz yılda üniversitelerde, yetişkin sağlığı eğitim merkezlerinde, konferanslarda kadın orgazmı, sağlıklı cinsellik, güvenli seks, gay, lezbiyen, biseksüel, transgender konuları üstüne 450’den fazla seminer vermişler. Bu kitabı da kadın orgazmı uzmanları, yeni başlayanlar ve ikisinin arasındakiler için yazdıklarını söylüyorlar. Oral seks, anal seks ve cinsel birleşme üstüne önerilerde bulunup anketlerini yanıtlayan 2000’den fazla insandan duyduklarını aktarıyorlar bizlere. Bunu eğlenceli bir dille, şakacı başlıklarla, karikatürize görsellerle yapıyorlar. Böylelikle yakın bir arkadaşınızla bu konularda nasıl sohbet ediyorsanız, kitabı da aynı duyguyla okuyorsunuz. Burada bir soru geliyor aklımıza: Bu konularda konuşurken eğlenmeye neden ihtiyaç duyuyoruz? İlginç. Ama bu yazının konusu değil. Yine de küçük bir dokundurma yapmadan geçmeyelim. Utanmanın ciddiyetle ilgili bir sorunu var.

Bölüm başlıklarından bazılarını sıralarsak hem ele alınan konularla ilgili fikir verebilir hem de kitabın dilini gözler önüne serebiliriz. “Tavşancığı Okşamak: Mastürbasyon ve Kadın Orgazmı”, “Demek Orgazm Olmak İstiyorsun?”, “Aşağı, Daha Aşağı Bebeğim: Oral Seks ve Kadın Orgazmı”, “G Noktayı Koyar: G-Noktası ve Kadın Boşalması”, “Vibratörler, Oyuncaklar ve Piercingler, Amanın!”, “Gururla Gelmek: Lezbiyen, Biseksüel … , “Arka Kapıyı Çalmak”…

İddialı başlıklar, cesur anlatımlar kimleri nasıl ilgilendirecek, bilmiyoruz. Çoksatar kitapların tutkulu alıcıları plajlarda bu kitabı gazete arasında mı okuyacaklar, bunu da bilmiyoruz. Dileriz birileri bunu bireysel eylemlere dönüştürsün. Zor.

Küçük ama kararlı adımlar. İçimizde bekleşenler silinecek. Kapılarda bekleyenler kovulacak. Konuşarak, bıkmadan usanmadan anlatarak, okuyarak.

Anekdot: Bir gün elimde masaj aletiyle anneme yakalandım. Boynun mu ağrıyor, dedi. Hayır, dedim. Manalı bakıp gitti.

Yaşasın Orgazm