Haftanın Kitabı: Bağırmayan Anne Baba Olmak

11 April 2018 16:16  /  Bağırmayan Anne Baba Olmak, Kitaplar

Mürşide Demirkol
Bağırmayan Anne Baba Olmak, Hal Edward Runkel 
Eğitimpedia, 09.07.2017

Daha sade bir yaşam mümkün… Peki ama nasıl?

‘’Çocuklarınız için yapabileceğiniz en harika şey kendinize odaklanmayı öğrenmektir.’’

Peki ama nasıl? Çocukların özellikle kontrolden çıktığı anlarda nasıl davranılmalıdır? Sakin kalarak çocuk büyütmek mümkün müdür? Evlilik, aile terapisti Hal Edward Runkel Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabında pek çok soruya yanıt veriyor. Şiddetsiz iletişimi anlatan Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabı, Ebrar Güldemler’in çevirisiyle Aganta Yayınevinden çıkmış.

Hal Edward Runkel bu kitabında bir reçete ya da 5 günde sakin ve sorunsuz çocuklar için etkili yöntemler vermiyor maalesef. Hızlı sonuç almak isteyen anne babalar için uygun bir kitap olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kendinize odaklandığınızda ve böyle sakin kalabildiğinizde yaşamakta olduğunuz sorunları hiç yaşamayacağınızı anlatmaya çalışıyor yazar. Ve şöyle ifade ediyor: ‘’Bağırmadan, öfkelenmeden, ‘hadi’ demeden çocuk büyütmek mümkün, denemeye ne dersiniz?”

Gözünüzün önüne çocuklarınızın kontrolden çıktığı bir anı getirin. Eğer kendi duygularınız üzerinde daha fazla kontrolünüz olsaydı, yaşanan durumdan nasıl farklı bir sonuç elde ederdiniz? Bunu hiç düşündünüz mü? Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabının ana vurgusu şu: ‘’Çocuklarınızın üzerinde etki bırakmak istiyorsanız, önce kendi üzerinizdeki kontrolünüzü yeniden kazanmalısınız’’.

Yeni bir bakış açısı sunan Bağırmayan Anne Baba Olmak sadece çocuklarınızla ilişkilerinizde değil tüm ilişkilerinizde faydalı olacak, sevgi ve saygıya dayalı sakin bir aile ortamı sağlamak yönünde bir adım atmanıza yarayacaktır.

Bağırmayan Anne Baba Olmak dört bölümden oluşuyor: Çocuklarınızın gerçekten ihtiyaç duyduğu o ‘’havalı’’ ebeveyn olmak; soğukkanlığınızı korumak için alan yaratmak; sakin kalmak yer yaratmaktır; kendinizi harekete geçirmek. Her bölümün sonunda içebakış soruları var. Bu kitabın en sevdiğim kısmı bu sorular oldu. İşte sorulardan bir kaçı:

  1. Çocuğunuzu korumakla hayatın derslerini öğretmek arasında nasıl denge kuruyorsunuz?
  2. Sonucuna katlanarak ders aldığınız, çocukluğunuzdan bir olay hatırlayın. Ne öğrendiniz? Yanınızda kim vardı ve nasıl destek oldu?
  3. Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz hatalar neler? Neden? Bu deneyimden ne öğrenebilir?
  4. Çocuğunuzun hiçbir durumda yapmamasını istediğiniz hatalar neler? Neden? Düşünürken ne kadar kaygı duyuyorsunuz?
  5. Sizce sonuçlara katlanmanın en zor kısmı nedir?

 

Sevgili anne babalar, çocuk büyütmek zorlu bir yolculuk. İşte bu yolculukta oksijen maskesini önce kendinize takmayı unutmayın. Zira önce siz nefes alın ki nefes verebilesiniz.

Çocukları için kendine odaklanmayı öğrenmek isteyen anne-babalar bu kitap sizin için…

Bağırmayan Anne Baba Olmak