Biji orgazm

20 September 2016 12:39  /  Kitaplar, Yaşasın Orgazm
Biji orgazm

Can Tülük
Kaos GL 16.05.2016

Kurdi DER İzmir’in Kürt Dili Bayramı’nı kutlamak amacıyla düzenlediği etkinliklerden biri olan Dengbej Divanı’na katılmak üzere Tepekule Kongre ve Kültür Merkezine gittim. Kürtçeyi bildiğimden değil dengbejlerin icrasından duyduğum hazdan dolayı severim dengbej divanlarını; blues’u sevdiğim gibi.

Etkinliğin olduğu gün Tepekulede iki farklı etkinlik vardı. Dengbej divanından diğer bir de mezuniyet etkinliği. Sırtımda çantayla gidince kapıda duran polisler önce mezuniyet için geldiğimi sandılar. Usulen sordukları ‘mezuniyet için mi geldin?’ sorusuna ‘ Hayır Kurdi DER’in etkinliğine geldim’ cevabını verince ‘bizim güvenliğimiz için orada bulunan’  polisler üst araması yapacaklarını söylediler. Çantamı ve poşetimi en küçük gözüne kadar arama işlemi başlamış oldu. Fakat çantamda onları küçük bir sürpriz bekliyordu: YAŞASIN ORGAZM.

Geriden doğru taradığım kuir hakkındaki yazıları barındıran Kaos GL dergisinin eski bir sayısı (eylül-ekim/2014) çantamda gezerken, polis çanta aramasında arkasındaki kocaman ‘YAŞASIN ORGAZM’ yazısını görmesiyle madilik denen şeyi tam manasıyla yerine getirdi. Önce anlamadı sonra ne olur ne olmaz diye okumaya odaklandı. Yazıyı okuduktan sonra şaşkınlığını ve rahatsızlığını gizlemeden dergiyi tekrar yerine koydu. Tabi henüz orgazm yasaklanmadığı için yasal açıdan bir problem yoktu. Diğer yandan elimdeki poşeti arayan polis de kopkoyu kırmızı ve farklı dokusuyla boksör şortumu bayrak sandı ve ‘Bayrak mı bu? Yasak!’ dedi. Neyse ki boksör şortunun bayraktan farkının ayırdına vakıf bir başka polis yanındaydı. Bu cümleden sonra o aramalardaki tüm iyicil önyargılarım üzerlerine kireç dökülerek gömüldü. Çantamın en küçük yerinde bomba olmayacağını bilmelerini bilmem ve mezuniyet için gelenleri aramamalarından sonra bir vahiy beklemiyordum elbet.

Aslında tüm bunlar gündelik hayatın içinde tekrar tekrar yineleniyor. Ben bu yaşadığım olaydan sonra ne aydınlandım ne de takıldığım bu uygulamadan dolayı sinirlendim. Bilakis mutlu oldum; evet mutlu oldum.

Hegomonik ve tektipçi bir yapının  farklı kimlikte olmalarından dolayı ezdiklerini (LGBTİ’ler, kadınlar, kürtler, ekolojistler, inanç grupları) ortak zeminde görmelerinden dolayı şakın ve rahatsız olduğunu görmekten mutlu oldum. Sistemin gördüğü gibi muhalif alandakilerde görsün ki aynı taraftayız; barış, özgürlük, hak tarafı.

YAŞASIN ORGAZM aslında bir kitap ve derginin arkasında tanıtım olarak yer almış. Kadın cinselliğine dair olan bu kitap, tüm cinsel yönelimlere sahip kadınların cinselliğinden bahsediyor. Kadının bu güne kadar baskıcı sistem tarafından üreme fabrikası olarak görülmesine karşı mizahi yollara da başvurularak kadın cinselliği ele alınmış. Cinsellik kadın sömürüsünün baş noktalarından biri. Fakat şu araya da önemli bir eleştiri sıkıştırmalıyım ki cinsellik konusu kadın mücadelesi veren birçok kurum içinde de ahlakçı bir zihniyet tarafından bastırılmakta. Kadının üzerindeki tahakkümün kalkması bir şeyi kaybettiğimiz yerde bulmamızın önemi açısından çok değerli bir noktada duruyorsa cinsellik kısmı da görmezden gelinmemeli. Cinsel tahakküme karşı mücadele vermek kadın özgürlüğünün de mütemmim cüzlerinden biri.

LGBTİ’ler ve Kürtler kimliklerinin farklılığıyla, kurgu olan normal insanın dışındaki insan tipleri olarak kimi zaman yaklaşarak kimi zaman uzaklaşarak da olsa beraber mücadele etme konusunda sağlam ve cesur adım atıyorlar. Varoluşun suç olmadığını, ne cinsel ne etnik kimliğin tahakküm kurmak için bir alet olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerini, bölerek ezen tektipçi sisteme verilecek en büyük cevabın birleşerek verileceğini beraberce gösteriyorlar. ‘’Normal insan’’ dışındaki herhangi bir varoluşun verdiği mücadelenin, başka farklı olan varoluşların da mümkünlüğünün görünürlüğünü desteklemesi halini ortaya çıkaran bu ortaklık herkes tarafından paylaşıldığı müddetçe büyüyerek güçlenecek gibi görünüyor.

İnsanların cinselliği üzerinde normlar kuran bir sistemin etnik tektipçilik yapması birbirinden hiç de uzak şeyler değil. Bu yüzden beraberce mücadele etmek önemli bir yerde. Her türlü kontrol altında tutma girişimi herkes tarafından reddedilmedikçe sistem bir yerden yara alırken diğer yerden kendini onaracak büyük ve karmaşık bir yapıya sahip.

Yaşasın Orgazm