Azla mutlu olmak

11 April 2018 16:10  /  Azla Mutlu Olmak, Kitaplar

Selin Güneş
Azla Mutlu Olmak, Francine Jay
Plazadan Dünyaya, 26.10. 2016

Bırak kendini

şeytan tüyünü üfleyen bir çocuk gibi

Tek nefeste,

enfes bir hafiflik

ölçüsüz bir mutluluk.

Bu sözle başlayan bir kitap sevilmez mi? ?

Hiç bir yerde duymadığım, reklamını görmediğim, tamamen tesadüfen bir kitapçıda rastladığım ama çok sevdiğim bir kitabı tanıtmak istiyorum sizlere. Kitabın adı “Azla Mutlu Olmak”. Yazarı Francine Jay, www.missminimalist.com sitesindeki yazılarıyla minimalist yaşam üzerine öneri ve deneyimlerini paylaşıyor ve kendisi gibi düşünen, kendisiyle aynı yaşam hayalleri olan kimseleri bir araya getiriyor. (Tıpkı ismi lazım değil üç hatunun, ismi lazım değil bir sitede yapmayı hayal ettiği gibi. ?  Bayılıyorum böyle insanlara, iyi ki varlar, iyi ki bize ışık oluyorlar.)

Biz Mersinliler “Cehennemden önce son çıkış” ta yaşadığımızdan, yazlık ve(ya) yayla evi olmazsa olmazlarımızdan. Çok ciddi bir maddi sıkıntısı olmayan her ailenin mutlaka yeşil ya da mavi bir ikinci evi olur. Ve şunu iyi biliriz ki, yılın ortalama 3-4 ayını normalden çok daha az eşyası olan bir evde geçirmek gayet mümkündür. Bu her zaman kafamı kurcalamıştır. Neden kışlık evlerimizde o kadar fazladan eşya vardır? Neden eşyalar bize değil de, biz eşyalara hizmet ederiz?

Bunun nedenlerinin şu cümlelerde yattığına inanıyorum ben:

  • Nereden başlayacağım şimdi?
  • Ya lazım olursa?
  • Ama hatırası var.
  • Onsuz ev olur muymuş hiç?
  • BENİM olmalı, ELİMİN ALTINDA olmalı, ben öyle başkasından alamam.
  • Ne zararı var, dolabı içinde duruyor işte?
  • Minimalist yaşam? Bir lokma bir hırka? Bu zamanda? Yok artık ?

Kitapta bunların hepsine ve daha fazlasına doyurucu ve ikna edici cevaplar var.

Kitap önce minimalist yaşam nedir, ne değildir, neden gereklidir, ne yarar sağlar sorularını cevaplıyor. Daha sonra sadeleştirmenin adımlarını STREAMLINE metodunda açıklıyor. Metodun Türkçe açıklamalarını ben uydurdum, zorlamalığı bundandır:)

S (Sil baştan)
T (Transfer, hazine ya da çöp)
R (Rüyandaki hayatta bu eşyanın yeri var mı?)
E (Eşyanın mutlaka sabit bir yeri olmalı)
A (Azalt yüzeylerdeki dolu alanı)
M (Modüllere ayır eşyaları)
L (Limit koy eşya sayısına)
I (İçeri giren her eşya için bir eşya dışarı çıkmalı)
N (Ne kadar azaltsan kardır)
E (Elin hep üzerinde olsun,boş bırakmaya gelmez.)

Sonrasında her bir oda için özel taktikler, ne kadar eşyanın yeteceğine ve daha az eşyayla neler yapılabileceğine dair öneriler, birlikte yaşadığın kişileri ikna etmenin püf noktaları… öyle gidiyor.

Hayatını sadeleştirmek, bu sayede hem kendine, hem ailesine hem de dünyaya iyilik yapmak isteyen herkes mutlaka bu kitabı edinmeli, okumalı.

Bu kitabı önermemin bir nedeni de, röportaj yaptığımız arkadaşlarımızdan sıkça şu cümleyi duyuyor olmamız. “Uzun süre geçinemem diye korktum, ama aslında çok daha az parayla yaşamak mümkünmüş.” Önce evini, sonra hayatını sadeleştirmek; daha az harcama yapmaya, dolayısıyla hayatınla ilgili kararlar alırken daha özgür olmaya yardımcı olabilir. En azından bazılarımız için. ?

Azla Mutlu Olmak